займ на карту онлайн потребительский кредит

“Krisi topi gjëmoi deti” (VIDEO)

9 Janar, 2021 - 8:38 pm

Këngë 260 vjeçare shkodrane e interpretuar mjeshtërisht nga bilbili i këngës shqipe Luan Hajra  dhe kompozuar nga Molla Hysen Dobraçi në vitin e largët 1760, në kohën e vizirit Mehmet Pashë Bushati.

KultPlus ju sjellë më poshtë videon dhe tekstin e këngës.

Edhe krisi topi,

Djal-o gjëmoi deti aman!

More thanë se doli,

Djal-o Mullabegu, aman!

Oh, kah po vinte,

Djalo prej Balldrenit

More n’atë Zadrimë,

O na u ba o kjameti, aman-e!

More Mullabegu,

Djal, po çon fjalë

– Del Brahim-o

Ndaç o me dal, aman!

Oh, sa ta çoj o kalin me shalë

More n’atë Zadrimë

Po duem me dalë aman-e!

Edhe more i biri,

Djal-o i Pistullores aman

More kaq i vogël,

Trim-o kah na dole, aman?

Oh me Brahimin

Djal-o ç’u rrethove

More kullën pa gjak, djal

Nuk e lshove’ aman-e!/ KultPlus.com

Të ngjajshme