‘Ku e lam e ku na mbeti filloi korona, sa na la tërmeti’ (VIDEO)

19 Mars, 2020 - 11:15 am

Virusi që tashmë ka lëshuar rrënjë në shumë shtete të botës, duke bërë kështu që të gjithë të mbyllen në karantinë, disa nga artistët kanë shpalosur kreativitetin e tyre në mënyra të ndryshme, shkruan KultPlus.

Ditë më parë qarkulloi një version më ndryshe i poezisë së Agollit ‘Kur të jesh mërzitur shumë’, ndërsa tashmë është publikuar një version ndryshe i poezisë së famshme të Nolit ‘Anës lumenjve’, që përmes zërit të këndshëm të Eda Zarit dhe nën tekstin e Anisa Kushtës, vjen si ‘Anës karantinës’.

Bashkangjitur gjeni tekstin dhe videon e këngës.

Anës karantinës

Frikësuar, çakërdisur
herë kthjellët
herë dalldisur

I laj duart pa përtesë
të vij fundi
menzi pres

Ku e lam e ku na mbeti
filloi korona, sa na la tërmeti
Anës diellit dot s’po ngrohem
nga kolltuku mezi çohem

Dua kafe si çdo ditë
se ndokujt do i nxjerrë sytë
se ç’u enjta, se ç’u mpiva
edhe pse dremita
prapë u shtriva

Pranë familjes e larg punës
mbaj alkool kot afër hundës

Por kam zot
e kam shpresë
ndaj e lumtur lirinë pres

Por një zë më zgjon nga gjumi
më thotë- mami shko merr qum’shtin

Sepse ora po afrohet
dhe fshatari do largohet
shtohet ankthi, me vrap çohem
nuk kam kohë të dezinfektohem

Ndaj qetësohuni
dhe pak duroni
se shumë shpejt do më takoni

Se kam zot e kam shpresë
Nja ca ditë, më shumë s’do të pres
se pas marsit do vijë prilli
Te kafja lagjes pres
të më vini. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme