“Kur bjen fyelli çiftelia natën deri vonë” (VIDEO)

9 Prill, 2018 - 8:00 pm

Irma Libohova është një zë që ndër vite i ka përjetësuar shumë këngë në muzikën shqiptare. Ajo ka përjetuar praninë e publikut përmes skenave e vendeve të ndryshme.

Irma Libohova ka dhënë edhe shumë këngë e interpretime përmes festivaleve të këngës në RTSH ndër vite. Me dekada karrierë muzikore, Irma Libohova ka një repertor shumë të pasur në këngë, ku nuk mungojnë dhe çmimet në festivale të ndryshme. Mes tyre janë këngët: “Nuk e harroj” (1987) fituese e Festivalit të 26 të Këngës në RTSH, “1001 ëndrra” (2000) fituese e Kënga Magjike, “Prapë tek ti do vij” (2004) fituese e Kënga Magjike etj.

KultPlus sot e sjellë n tekstin dhe interpretimin e këngës . “Kur bjen fyelli çiftelia”, që është një nga këngë më të njohura të këngëtares, Irma Libohova.

Bjeri çiftelisë or djalë/x3

strofa(2x)

Kur bjen fyelli e çiftelia
Natën deri vonë
Vet nga zemra knon malësia
krenaria jonë
Ti o fyell i barinjve bukur po tingëllon
Si kristalet nëpër kroje
Zëri yt buron

refreni(2x)

Bjeri çiftelisë o djalë
këngë e trimave ushton
kur bjen fyelli e çiftelia natën deri vonë
vet nga zemra knon malësia
krenaria jonë

strofa(2x)

Me dy tela çiftelie
këngën do qëndis
do këndoj neper korije
shkrepave t’malësisë
Kënga ime dhe jehona
maleve t’ushtoj
të gëzohen bjeshkët tona krenaria jonë

Bjeri çiftelisë o djalë
këngë e trimave të ushton
kur bjen fyelli e çiftelia natën deri vonë
vet nga zemra
knon malësia krenaria jonë

Bjeri çiftelisë o djalë
këngë e trimave t’ ushton
kur bjen fyelli e çiftelia natën deri vonë
vet nga zemra
knon malësia
hej kjo krenaria joonnë

Bjeri çiftelisë or djalë/x3

Të fundit

Të ngjajshme