Kur mbretëresha e këngës shqiptare u dekorua nga presidenti Trump

8 Shkurt, 2020 - 9:04 am

Më 7 Maj të vitit 2018, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, dekoroi me medaljen e ”Mirënjohjes”, ikonën e muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha, shkruan KultPlus.

Çmimi i mirënjohjes iu akordua këngëtares Pagarusha përmes propozimit të një Akademie në Florida, i cili është çmim periodik vjetor që firmoset nga Presidenti amerikan për Personalitete që kanë impakt mbi njerëzit dhe shoqëritë e tyre, konkretisht në fushën e artit.

Ky çmim iu nda Pagarushës në ditëlindjen e saj të vitit 2018 si një ndër çmimet më të rëndësishme në karrieren e saj.

Në ceremoninë e organizuar për 85-vjetorin e artistes së madhe shqiptare në Akademinë e Arteve në Tiranë, nga Shoqata RessEgnatia dhe Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, ishin të pranishëm Presidenti Ilir Meta, personalitete të fushave të ndryshme nga Shqipëria dhe Kosova, familjarë, miq, artistë dhe artdashës.

“Mirë se ju gjeta. Kurrë s’kam menduar që do të vijë ky moment kaq i rëndësishëm për mua, kaq i dashur, kaq e lumtur jam. Nuk di kush është më i kënaqur, unë që jam me ju, apo ju me mua”, ishte shprehur artistja e madhe. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme