Kush janë shqiptarët që kanë marrë pjesë në Sanremo?

27 Shkurt, 2021 - 6:55 pm

Pas shumë polemikash nëse duhej realizuar apo jo këtë vit Sanremo, pasi një festival muzike pa publik nuk mund të jetë një festival, organizatorët vendosën që tradita të vazhdojë.

Edhe këtë vit ndonëse pa publik për shkak të pandemisë në skenën e teatrit “Ariston” do të ngjiten këngëtare të rinj edhe Big. Në garë do të jetë edhe Ermal meta.

Për të është hera e tretë që ngjitet në skenën më të rëndësishme muzikore italiane. Në vitin 2017, do të zinte vendin e terte dhe do të vlerësohej me çmimin e kritikës “Mia Martini” me këngën e tij ”Vietato morire”.

Një vit më pas, në 2018 do të rikthehej për të fituar festivalin në duet me Fabrizio Moron me “Non mi avete fatto niente”

Ndonëse është këngëtari shqiptar më i vlerësuar në këtë skenë Meta nuk është i vetmi shqiptar që ka prekur magjinë e Sanremos.

Ana Oxa, këngëtarja dhe moderatorja me baba shqiptar dhe nënë italiane, ka marrë pjesë plot 14 herë në Sanremo. Ajo ka fituar çmimin e parë në vitin 1989 me këngën “Ti lascero” dhe në vitin 1999 me “Senza Pieta”.

Në vitin 2000 Olen Cesari u ngjit në skenën e Sanremo për të shoqëruar me violinë Lucio Dalla, i cili u ftua të këndonte “4 marzo 1943”.

Në vitin 2003 Elsa Lila mori pjesë për herë të parë në Sanremo, në kategorinë e artistëve të rinj. Kënga e saj “Valeria” u rendit në vendin e tetë në këtë kategori.

Ajo u rikthye në vitin 2007 me “Il senso della vita” dhe u rendit sërish në vendin e tetë në kategorinë e artistëve të rinj.

Violinistja Enxhi Nini ishte pjesë e orkestrës së Sanremos në vitin 2014.

Ermal Meta bashkë me Fabrizio Moro fitoi bujshëm Sanremon në 2018-tën me “Non mi avete fatto niente”. Ata përfaqësuan Italinë në Eurovizion dhe u renditën në vendin e pestë.

Alketa Vejsiu mori pjesë si e ftuar në moderim në Sanremon e vitit të shkuar në Itali.

Këtë vit eventi do të mbahet nga data 2 deri më 6 mars./diapsora/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme