Leonita Asllani, zyrtarisht pjesë e korit ‘Xung & Fun’ në Zvicër (FOTO)

1 Shtator, 2017 - 12:18 pm

Jeta Zymberi

Artistja e re nga Gjakova, Leonita Asllani e cila karrierën e saj si artiste jashtë trojeve shqiptare e filloi në Francë, atje ku fillimisht ajo shkoi për të marrë pjesë në një talent show ndërkombëtar, por në të njëjtën kohë ka kontaktuar edhe me artistë francez të cilëve ju ka pëlqyer dhe kanë vendosur që talentin e saj ta prezantojnë para njerëzve të shtetit të tyre duke ja organizuar kështu një koncert sofistik, koncert ky i cili Leonitës i hapi dyer të reja, shkruan KultPlus.

Pas prezantimit të saj në këtë koncert, Leonita mirëpriti ftesa të tjera shumë të rëndësishme për karrierën e saj. Artistja kosovare është ftuar që të këndojë edhe për presidentin Doris Kirmess.

“Koncerti që e kam mbajtur në Francë mi hapi dyert edhe në Zvicër. Kam qenë e ftuar speciale në Zvicër që të këndoj për presidentin Doris Kirmess dhe ndjehem shumë e kënaqur që isha pjesëmarrëse në këtë ngjarje të rëndësishme atje, kjo ftesë erdhi si rezultat i vokalit tim dhe mos frikës në skenë”, është shprehur Leonita për KultPlus.

Përveç këngëve në gjuhë të huaja, Leonita ka treguar se asnjëherë nuk e ndanë as këngën shqipe në prezantimet e saj.

“Momentin që këndova shqip para presidentit, ai u ngrit në këmbë dhe më duartrokiti”, ka treguar e emocionuar ajo.

Por, jo vetëm kaq, pas këtij prezantimi, ajo u ftua të bëhet zyrtarisht pjesë e korit zviceran ‘Xung & Fun’.

“Ftesa për tu bërë pjesë e korit zviceran ‘Xung & Fun’ ishte nder për mua. Ky është një kor profesionist dhe drejtohet nga artistja më famë Manu Hartmann. Manu është ndarë shumë e kënaqur me mua dhe vokalin tim, poashtu ka thënë që do punojmë shumë gjatë bashkë. Nuk mund t’ju përshkruaj se sa e emocionuar jam dhe një ngjarje e tillë është diçka shumë e mirë”, ka treguar Leonita për KultPlus.

Ndërsa, më datë 21 tetor, Leonitën e pret edhe një koncert atje.

“Më datë 21 tetor do këndoj me korin, poashtu edhe disa pjesë si soliste. Pastaj më datë 28 tetor do kem koncert solistik në Zvicër”, ka treguar krejt për fund Leonita, e cila premton që do ta vazhdoj suksesshëm rrugën që ka nisur. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme