Lista e fituesve të edicionit të parë të Festivalit të Këngës në RTK

29 Tetor, 2023 - 9:18 am

“La Fazani” me këngën “Oj Kosovë” është shpallur fitues i edicionit të parë të Festivalit të Këngës në RTK.  Vendi i dytë i ka takuar Angus Dei me këngën “Një zemër për dy”, kurse Albin Nikprelaj me këngën “Ajo” ka marrë çmimin e tretë të Festivalit të Këngës në RTK në edicionin e tij të parë.

Të shtunën në mbrëmje ka përfunduar edicioni i parë të Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin e Kosovës, i cili për tri netë ofroj emocione të mëdha dhe surpriza me të ftuar të personaliteteve nga fusha e artit.

Kënga “Oj Kosovë” është fituesja historike e edicionit të parë të Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin e Kosovës.

Këngëtari Arbër Salihu, i njohur artistikisht si ‘La Fazani’,  ka fituar trofeun me simbolin e Kosovës që shkëlqen si dhe medaljoni me shqiponjën e flamurit kombëtar. I njëjti artistë ka marrë edhe Çmimin e Kryeqytetit.

Çmimi është ndarë nga kryeministri Albin Kurti.  “Kaq shumë energji e bukuri për më shumë se dy orë, përjetim i paharrueshëm dhe përvojë e veçantë besoj për secilin prej nesh që ishte këtu”, ka thënë kryeministri Kurti.

Fituesi i edicionit të parë të Festivalit të Këngës në RTK, La Fazani në fund e përformoj me këngën e tij.

“Shumë faleminderit gjithë njerëzve këtu, keni qenë publiku më i mirë në botë. Faleminderit Orkestrës, nga fillimi kemi kaluar shumë mirë me ju”, ka thënë La Fazani pas performancës.

Çmimin e dytë e ka fituar ‘Angus Dei’ me “Një zemër për dy”, ndërsa të tretin Albin Nikprelaj me këngën “Ajo”.

Në edicion është ndarë edhe Çmimi i Orkestrës, të cilin e fitoi, Saranda Alija me “Mendoj ku je”.

Vlerësimi i këngëve në këtë edicion edhe bërë nga juria e përbërë nga këngëtarja Alma Bektashi, artistja Zake Prelvukaj, kantautori Alban Nimani, kompozitori Adrian Hila dhe këngëtarja suedeze, Ulja Sjostrom.

Në natën finale kanë interpretuar dhjetë këngë: “Ajo”, Auron Deva me “Çmimi i dashnisë”, “Angus Dei” me “Një zemër për dy”, Arbër Salihu me “Oj Kosovë”, “Urban Band” me “Ëndrrat s’kanë faj”, Nita Latifi me “Marrëzi” nga  Neki Emra me “Heroi im”. Në finale janë kualifikuar gjithashtu edhe Hilmi Obertinca me këngën “Pa ty s’më rrihet”, Saranda Alija me “Mendoj ku je” dhe Klea Dina me këngën “Trenat”. Në këtë edicion me këngët e tyre kanë garuar 18 këngëtare, nga të cilët të premten mbrëma në gjysmëfinale u kualifikuan 10. 

Festivali u transmetua drejtpërdrejt në Radiotelevizionin e Kosovës, Radiotelevizionin Shqiptar dhe Radiotelevizionin e Maqedonisë së Veriut dhe në të gjitha plastformat online të RTK-së. /RTK /KultPlus.com

Të ngjajshme