Lista e plotë e fituesve në MTV Europe Music Awards 2021, kryeson grupi ‘BTS’

15 Nëntor, 2021 - 12:18 am

Evenimenti i madh i ndarjes së çmimeve, MTV Europe Music Awards, sapo ka mbaruar, shkruan KultPlus.

Grupi korean i popit ‘BTS’ dhe kantautori britanik Ed Sheeran ishin fituesit e mëdhenj në MTV European Music Awards 2021 që u mbajt të dielën.

BTS fitoi më shumë çmime, duke përfshirë ‘Popin më të Mirë’, ‘Grupin më të Mirë’, ‘K-Popin më të Mirë’ dhe ‘Fansat më të mëdha’, ndërsa Sheeran fitoi ‘Artistin më të Mirë’ dhe ‘Këngën më të Mirë’ për “Bad Habits”.

Grupi italian i rock-ut dhe fituesit e vitit 2021 në ‘Eurovision Song Contest’, “Måneskin” morën në shtëpi ‘Best Rock’, ndërsa interpretuesja e shfaqjes “Saweetie” fitoi ‘Best New’.

Nicki Minaj fitoi ‘Hip-Hop-in më të Mirë’, Olivia Rodrigo ‘Push më të Mirë’, Maluma ‘Best Latin’ dhe YUNGBLUD çmimin për ‘Alternativën më të Mirë’.

Çmimi për bashkëpunimin më të mirë shkoi për Doja Cat ft. SZA për “Kiss Me More”, ndërsa David Guetta fitoi ‘Electronic më të mirë’ dhe Billie Eilish u nderua me çmimin ‘Video for Good’.

Ndër kategoritë e akteve lokale rajonale, Taylor Swift fitoi për SHBA-në dhe Little Mix për MB dhe Irlandën.

Justin Bieber, i cili ishte kryesuesi me tetë nominime, nuk fitoi asnjë çmim.

Bruce Gillmer dhe Richard Godfrey ishin producentët ekzekutiv të shfaqjes.

KultPlus ju sjell listën e plotë e të nominuarve dhe fituesve të MTV EMA 2021:

Artisti më i mirë i vitit

Doja Cat

Ed Sheeran

Justin Bieber

Lady Gaga

Lil Nas X

The Weeknd

Kënga më e mirë e vitit

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

Olivia Rodrigo – “Drivers License”

The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”

Videoja më e mirë e vitit

Billie Eilish – “Your Power”

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

Normani ft. Cardi B – “Wild Side”

Taylor Swift – “willow”

Bashkëpunimi më i mirë i vitit

Black Eyed Peas, Shakira – “Girl Like Me”

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) – “Leave the Door Open”

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”

The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”

The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” (remix)

Grupi më i mirë i vitit

BTS

Imagine Dragons

Jonas Brothers

Little Mix

Maneskin

Silk Sonic

Artisti i ri më i mirë i vitit

Giveon

Griff

Olivia Rodrigo

Rauw Alejandro

Saweetie

The Kid Laroi

Grupi më i mirë në zhanrin pop

BTS

Doja Cat

Dua Lipa

Ed Sheeran

Justin Bieber

Olivia Rodrigo

Artisti më i mirë i zhanrit elektronik

Calvin Harris

David Guetta

Joel Corry

Marshmello

Skrillex

Swedish House Mafia

Grupi më i mirë i zhanrit rock

Coldplay

Foo Fighters

Imagine Dragons

Kings Of Leon

Maneskin

The Killers

Artisti më i mirë i zhanrit alternative

Halsey

Lorde

Machine Gun Kelly

Twenty One Pilots

Willow

Yungblud

Artisti më i mirë latin

Bad Bunny

J. Balvin

Maluma

Rauw Alejandro

Rosalíia

Shakira

Artisti më i mirë në zhanrin hip hop

Cardi B

DJ Khaled

Drake

Kanye West

Megan Thee Stallion

Nicki Minaj

Artisti më i mirë i zhanrit K-POP

BTS

LISA

Monsta X

NCT 127

ROSE

Twice

Depërtimi më i mirë i vitit

24KGoldn

Foushee

girl in red

Griff

JC Stewart

JXDN

Latto

Madison Beer

Olivia Rodrigo

Remi Wolf

SAINt JHN

The Kid Laroi

Artisti me më së shumti fansa

Ariana Grande

Blackpink

BTS

Justin Bieber

Lady Gaga

Taylor Swift

Videoja më e mirë

Billie Eilish – “Your Power”

Demi Lovato – “Dancing With the Devil”

girl in red – “Serotonin”

H.E.R. – “Fight For You”

Harry Styles – “Treat People With Kindness”

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” / KultPlus.com

Të ngjajshme