Lista e plotë e fituesve të ‘Brit Awards 2022’

9 Shkurt, 2022 - 4:30 pm

Adele dominoi mbrëmjen e djeshme në Brit Awards 2022, duke marrë tre çmime kryesore, transmeton KultPlus.

Ngjarja e mbrëmshme u drejtua nga Mo Gilligan për herë të parë, ndërsa shfaqja nuk ndau trofe në kategoritë gjinore. Në vend të kësaj, ata u zëvendësuan nga fushat Artisti i Vitit dhe Artisti Ndërkombëtar i Vitit.

U shtuan gjithashtu katër kategori të reja të zhanreve – Alternative/Rock Act, Hip-Hop/Grime/Rap Act, Dance Act dhe Pop/R’N’B Act – për të cilat fansat mund të votonin përmes TikTok.

Adele, Sheeran, Little Simz dhe Dave kryesuan nominimet duke shkuar deri në natë me katër tundje kokë secila. Të gjithë artistët e lartpërmendur ishin në garë për Artistin e Vitit, së bashku me Sam Fender, me Adele që mori trofeun në shtëpi. Ajo gjithashtu mori çmimet për albumin e vitit dhe këngën e vitit.

Më poshtë gjeni listën e plotë të fituesve të “Brit Awards 2022”:

1-Kënga më e mirë e vitit- Adele, Easy On Me.

2-Kënga më e mirë ndërkombëtare e vitit – Olivia Rodrigo, “Good 4 U”.

3-Artisti më i mirë i zhanrit Pop/R&B-Dua Lipa.

4-Artisti më i mirë i zhanrit ‘rock’ dhe alternative-Sam Fender.

5-Artisti më i mirë i zhanrit ‘dance’ – Becky Hill.

6-Grupi më i mirë i vitit-Wolf Alice.

7-Artisti më i mirë ndërkombëtar-Billie Eilish.

8-Artisti i ri më i mirë-Little Simz.

9-Artisti më i mirë i zhanrit rap-Dave.

10-Grupi më i mirë ndërkombëtar-Silk Sonic.

11-Artisti i vitit-Adele.

12-Çmimi i karrierës (Autori muzikor më i mirë i vitit)-Ed Sheeran.

13- Albumi i vitit-Adele, “30”./ KultPlus.com

Të ngjajshme