”Më the o të dua kur s’më deshe, me vedie e nënqeshje më hutove”

18 Nëntor, 2019 - 6:45 pm

Rudolf Stambolla dhe Anita Take, dy këngëtar që njihen për ëmbëlsinë unike të zërit të tyre, duke bërë kështuqë këngët e tyre të dëgjohen edhe sot e kësaj dite, shkruan KultPlus.

Stambolla njihet si njëri prej pionerëve të muzikës së lehtë shqiptare në fund të viteve 60-ta, ndërsa Anita Take u ngjit në skenë para 50 vjetësh, duke mbetur në kujtesën e publikut shqiptar edhe në ditët e sotme.

Këta dy këngëtar që tashmë janë bërë pjesë e historisë së muzikës shqipe, kanë edhe një bashkëpunim.

KultPlus ju sjell këngën ”Flutur”, këngë kjo që i këndon mallit e dashurisë përmes dy zërave më të dashur që i ka njohur publiku shqiptarë.

Bashkangjitur gjeni tekstin dhe videon e këngës. / KultPlus.com

Flutur

Mu duke krijesa më e bukur e amël e zjarrtë si dashuria
Për ty më ngjallet në shpirt mu sot zilia
Tek ti u ngjita të rashe pas a Flutur

Të desha, të desha si i marrë, se sytë ah sytë më mahnitën
Dhe zemrën time të paster ma grabite
Tu fala ty un me zjarrin tim të parë

E bukur si yjet dhe si drita, ç’do gja që ty natyra t’ka dhuru
Veç zemrën nofta për ty kish harrue, por un këtë jo jo nuk e kam dit
E bukur si yjet dhe si drita, ç’do gja që ty natyra t’ka dhuru
Veç zemrën nofta për ty kish harrue, por un këtë jo jo nuk e kam dit

Një orë më duket si minuta dhe dita e shkurtër sa një orë
Por zemren time gjithmonë e mbajte n’dorë
Nuk di aresyen pse shpirtin ma robnove
Më the o të dua kur s’më deshe
Me vedie e nënqeshje më hutove (me ledhje edhe qeshje me hutove)
Në zemrën time ti hyre e sundove
Dashninë Flutur ti mua s’mma dhurove

E bukur si yjet dhe si drita, ç’do gja që ty natyra t’ka dhuru
Veç zemrën nofta për ty kish harrue, por un këtë jo jo nuk e kam dit
E bukur si yjet dhe si drita, ç’do gja që ty natyra t’ka dhuru
Veç zemrën nofta për ty kish harrue, por un këtë jo jo nuk e kam dit

E bukur si yjet dhe si drita, ç’do gja që ty natyra t’ka dhuru (Kjo Flutur si yll edhe si drita,((me ike)) c’do gje qe ty natyra ta dhuroj ((ste kap dot))
Veç zemrën nofta për ty kish harrue, por un këtë jo jo nuk e kam dit (por zemren ndoshta per ty kish harruar ((kthehu)) por un kete nuk ta kam thene)
E bukur si yjet dhe si drita, ç’do gja që ty natyra t’ka dhuru
Veç zemrën nofta për ty kish harrue, por un këtë jo jo nuk e kam dit.

Të fundit

Të ngjajshme