Mediat e huaja “jehonë” Ermonela Jahos, sopranoja luan në veprën e njohur të Puccinit në Zvicër

26 Shtator, 2023 - 11:42 am

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho luan në “La rondine” të Puccinit në Operën e Zürichut.

Sipas medias së njohur spanjolle, Platea Magazine, Jaho, një nga zërat më të rëndësishëm të kohëve të fundit në repertorin Puccinian, me krijime që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në role si Cio-Cio-San, Liù, Mimì apo Suor Angelica, do të luajë sërish në “La rondine”, një prodhim nga Christof Loy, në Operën e Zürichut.

Shfaqjet do të zhvillohen nga data 17 shtator deri më 28 tetor, të zgjedhura nga Revista Platea si pjesë e 100 operave dhe shfaqjeve thelbësore të sezonit 2023-2024.  Ato do të kenë stafetën e Marco Armiliato-s, si dhe Ruggero-n e Benjamin Bernheim-it, Rambaldo-n e Vladimir Stoyanov-it, Prunier-in e Juan Francisco Gatell-it dhe Lisette-n e Sandra Hamaoui-t, dhe shumë emra të tjerë të famshëm./abcnews.al / KultPlus.com

Të ngjajshme