“Merak tu bana”, mrekullia që vjen përmes Parashqevi Simaku (VIDEO)

22 Shkurt, 2018 - 12:54 pm

KultPlus ju sjellë këngën “Merak tu bana” nga këngëtarja Parashqevi Simaku e njohur për këngën “E duam lumturinë”.

Parashqevi Simaku është një këngëtare shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo pop, e lehtë dhe popullore e Shqipërisë së mesme.

Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavajë dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës.

Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën “ E duam lumturinë”, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikë…/ KultPlus.com

Po m’rreh zemra si val’ deti
qysh duron zemër, qysh duron dhe me gojë s’m’flet
më ngriu drapni, n’dor’ më t’shkretit
qysh duron, zemër, qysh duron dhe m’ikën shpejt

Marak t’u bona moj goce du me t’pa me sy
2x
Po vij qark si zog skifteri me u taku me ty

T’u skuq faqja porsi pjeshka
syrin si ulli, nuk duroj sa te vijë vjeshta
e me të marrë në shpi

Kush t’a freskon ballin ty
aman goce e re, të kom dashtë e fort të du
aman goce e re, eeeeee aman goc’ e re
Eeeee, sa e bukur je

Kjo dashnia asht për mu
të kom dasht’ e fort të du
aman goc’ e re, eeeeee aman goc’ e re
Eeeee, sa e bukur je

Të fundit

Të ngjajshme