‘Mos më harro t’lutem përsëri, s’mund t’jetoj pa ty’

14 Shkurt, 2021 - 1:19 pm

Haki Misini vazhdon të mbetet figura kryesore që solli një frymë të re në historinë e muzikës rok në Kosovë, shkruan KultPlus.

Haki Misini është vrarë nga forcat serbe gjatë vitit 1999, tri orë para se të nënshkruhej marrëveshja për ardhjen e forcave të NATO-së në Kosovë, duke e lënë një zbrazëti të madhe në familjen e tij dhe në artin kosovar.

Këngët e tij më të njohura janë: ‘Fuqia e dashurisë’, ‘Në syrin tënd pashë një lot’, ‘Dashuri e humbur’, ‘Moj e mira te pojata’ etj. Këngë këto që dëgjohen edhe sot e kësaj dite që kanë kaluar më shumë se 20 vite prej publikimit të tyre,

KultPlus ju sjell njërën ndër këngët më të pëlqyera të Haki Misinit. ”Idila Verore”, këngë kjo që i këndon dashurisë me emocion e nostalgji.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Këngën do t’a shkruaj,
dashuri,
ec n’ket’ zemrës time t’i ke hy,
mos më harro t’lutem,
përsëri,
s’mund t’jetoj’ pa ty.

Syt’ e tu, gjithnji,
më japin drit’,
balli yt, për mu
çdo her’ shëndrrit,
t’njofta sikur zjarr’,
që delli mban,
buzët tua jan’.

T’lutem me kupto,
eja m’ledhato,
zemrën ti ma shero,
s’ka forcë qe na ndan,
gjersa jemi bashkë,
fort’, te dashuroj./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme