‘MTV EMA’ publikon listën e të nominuarve, mes tyre edhe Gjon’s Tears dhe Loredana

22 Tetor, 2021 - 5:32 pm

Versioni evropian i MTV VMA, do të mbahet më 14 nëntor në Budapest Sports Arena, në Hungari.

Lista e plotë e nominimeve është bërë publike dhe atë e kryeson Justin Bieber me 8 nominime. Ai ndiqet nga Doja Cat dhe Lil Nas X me nga 6 nominime secili; dhe Ed Sheeran, Olivia Rodrigo dhe The Kid Laroi me nga 5 secili, transmeton KultPlus

Lady Gaga, e cila fitoi çmimin e vitit të kaluar për artisten më të mirë, është nominuar sërish në atë kategori, së bashku me Doja Cat (e cila vjet ishte fituesja e çmimit artistja e re më e mirë), Ed Sheeran, Justin Bieber, Lil Nas X dhe The Weeknd.

Por mes të nominuarve janë edhe dy artistë shumë të njohur shqiptarë, si Loredana dhe Gjon’s Tears, i cili vitin e kaluar përfaqësoi Zvicrën në Eurovizion. Loredana dhe Gjon janë të nominuar në kategorinë Best Swiss Act, çmim që vitin e shkuar e fitoi pikërisht Loredana.

Më poshtë, lista e plotë e të nominuarve për MTV EMA 2021:

Best artist
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lady Gaga
Lil Nas X
The Weeknd

Best song
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Ed Sheeran – “Bad Habits”
Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”
Olivia Rodrigo – “Drivers License”
The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”

Best video
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Ed Sheeran – “Bad Habits”
Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Taylor Swift – “willow”

Best collaboration
Black Eyed Peas, Shakira – “Girl Like Me”
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) – “Leave the Door Open”
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” (remix)

Best group
BTS
Imagine Dragons
Jonas Brothers
Little Mix
Måneskin
Silk Sonic

Best new
Giveon
Griff
Olivia Rodrigo
Rauw Alejandro
Saweetie
The Kid Laroi

Best pop
BTS
Doja Cat
Dua Lipa
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo

Best electronic
Calvin Harris
David Guetta
Joel Corry
Marshmello
Skrillex
Swedish House Mafia

Best rock
Coldplay
Foo Fighters
Imagine Dragons
Kings Of Leon
Måneskin
The Killers

Best alternative
Halsey
Lorde
Machine Gun Kelly
Twenty One Pilots
Willow
Yungblud

Best Latin
Bad Bunny
J. Balvin
Maluma
Rauw Alejandro
Rosalía
Shakira

Best Hip-hop
Cardi B
DJ Khaled
Drake
Kanye West
Megan Thee Stallion
Nicki Minaj


Best K-pop
BTS
LISA
Monsta X
NCT 127
ROSÉ
Twice

Best push
24KGoldn
Fousheé
girl in red
Griff
JC Stewart
JXDN
Latto
Madison Beer
Olivia Rodrigo
Remi Wolf
SAINt JHN
The Kid Laroi

Biggest fans
Ariana Grande
Blackpink
BTS
Justin Bieber
Lady Gaga
Taylor Swift

Video for good
Billie Eilish – “Your Power”
Demi Lovato – “Dancing With the Devil”
girl in red – “Serotonin”
H.E.R. – “Fight For You”
Harry Styles – “Treat People With Kindness”
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” / KultPlus.com

Të ngjajshme