“Odë jetës” e Donika Rudit me 16 performanca në Festivalin “Theater op de Markt” në Belgjikë

9 Gusht, 2022 - 12:49 pm

Ode to Life (Odë jetës) vepër akusmatike, instalacion tingullor, performancë nga kompozitorja Donika Rudi do të jetë pjesë e Festivalit Theater Op de Markt në Hasselt të Belgjikës. Ode to Life gjithsej do të ketë 16 performanca në data 11-14 Gusht.

Festivali Theater Op de Markt nis me datën 10 dhe mbaron me datën 14 Gusht këtë vit.

Mjedisi që na rrethon ka ndikim në jetët tona shumë kohë para se ne ta zhvillojmë ndjenjën për vetën, madje edhe para ditës kur shohim për herë të parë. Odë e Jetës eksploron rrugëtimin përmes njërës prej shqisave të para të cilën e zhvillon fetuesi – shqisën e të dëgjuarit dhe të ndjenjës fizike. Duke filluar nga vibrimet e tingujve të mjedisit e deri te njohja e zërave.

Këndvështrim nga brendësia e barkut të nënës. 

Donika Rudi (1982) është kompozitore kosovare e specializuar në muzikë akusmatike, elektroakustike. Që nga viti 2010 ajo është anëtare e FEBEME – BEFEM (Shoqata e kompozitorëve belg për Muzikë Elektroakustike) dhe anëtare e CEC (Komuniteti Kanadez Elektroakustik). Që nga viti 2010 ajo është Drejtoreshë e Festivalit ReMusica në Kosovë. Poashtu, ajo është artiste e asociuar për vitet 2020 -2024 në kuadër të IN SITU – Platforma Evropiane për krijimin artistik në hapësirën publike,  udhëhequr nga publiku i Lieux në Francë.

Rudi studioi kompozimin (muzikë instrumentale dhe elektroakustike) në Konservatorin e Muzikës në Gjenevë, Zvicër. Ajo ka përfunduar MA në Royal Conservatorium of Mons, Belgjikë, përkatësisht kompozimin në muzikë akusmatike me kompozitoren e cmuar Annette Vande Gorne.

 Disa nga veprat e saja më të rëndësishme janë: Baleti bashkëkohor “Life in Sloë Motion”,dhënë premierë në Teatrin Kombëtar në Prishtinë; Veprat akusmatike “Emotion Machine “ mbështetur nga Wallonie Bruxelles;, “Unspoken”, “The Echoes of the Crying Earth” ,  “Ode to Life” akusmatike / sound installation, mbështetur nga platforma IN SITU, në kuadër të projektit ACT, bashkëfinancuar nga Programi Creative Europe i Bashkimit Europian  ; veprat elektroakustike:  “9” për trombon dhe elektronikë; “Aura I” për violinë, violë, mezosoprano, soprano, perkusion dhe elektronikë; “etj.

Ajo gjithashtu kompozoi muzikë për drama, dokumentarë dhe filma të shkurtër.  “In the name of the Father” docu-theater dhe vallëzim me regji të Darrel Toulon me shfaqje në Sarajevo Ëar Theatre October 2019 ; Srebrenica October 2019 Osijek Peace Aëards 2020 ; , dokumentar SARABANDE me regji të Kaltrina Krasniqit, INSANE – project multivizual me regji të Zineb Benzekri, janë vetëm disa për të përmendur.

Kompozimet e saj janë interpretuar në Francë, Kolumbi, Zvicër, Portugali, Kosovë, Shqipëri, Itali, Australi, Bullgari, Serbi, Kanada, Spanjë, Belgjikë etj.

Kompozimet e saja janë transmetuaa në Radio Spain – Radio Spanjë – UNDÆ! Radio, France Musique (në radioshow Christian Zanési), Dutch National Radio Radio Kombëtare Holandeze “Sonema Lab”, National Portuguese Radio , Radio Kombëtare Portugeze (Arte Eletroacústica). / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme