Orkestra London City Philharmonic interpreton veprën ‘Arbëreshës sime’ në Londër

8 Tetor, 2017 - 4:13 pm

Orkestra London City Philharmonic, ka mbajtur një koncert madhështor nën dirigjimin e dirigjentit shqiptar Olsi Qinami në Londër, shkruan KultPlus.

Në këtë koncert morën pjesë edhe pianisti shqiptar nga Maqedonia Shkëlzen Baftiari dhe violinistja nga Kosova Pranvera Govori.

Me një shkrim dhe disa fotografi, këtë lajm e ka bërë të ditur nëpërmjet rrjetit social Facebook, ambasadori i Kosovës në Londër Lirim Greiçevci, i cili ka treguar se me interpretimin e veprës ‘Arbëreshës sime’(melodi e vjetër Arbëreshe) përpunuar për orkestër nga Gerti Druga (koncertmaster/violin solo Alina Hiltunen) ishte kulminacioni i mbrëmjes.

Në këtë koncert u interpretuan edhe vepra të tjera si: Koncertit për piano i kompozitori shqiptar nga Maqedonia Fatos Lumani (solist Shkëlzen Baftiari), Bruch Kol Nidrei për violincel dhe orkester (soliste Alexandra Fletcher), Dvorak Slavonic Dance No. 2 dhe Tchaikovsky Symphony 4./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme