Petrit Çeku me koncert në Japoni, interpreton veprën e Rafet Rudit

29 Nëntor, 2019 - 4:59 pm

Kitaristi Petrit Çeku, i cili tashmë ka qenë pjesë e shumë festivaleve e koncerteve ndërkombëtare, kësaj radhe pritet të performoj në Japoni, shkruan KultPlus.

Ndër të tjera, Petrit Çeku, pritet që në këtë koncert që mbahet në kuadër të festivalit ”Nagoya Guitar Festiva” të paraqitet edhe me muzikë shqipe, kryesisht me interpretimin e veprës së Rafet Rudit.

Lajmin e ka bërë të ditur edhe vetë kitaristi me një postim në llogarinë e tij personale në Facebook, ku thotë se është shumë i lumtur që do të jetë pjesë e këtij koncerti.

Çeku ka interpretuar shumë recitale në të gjithë Evropën dhe Amerikën dhe ka qenë një solist me orkestra të tilla si Baltimore Symphony, Filharmonic of Chamber of Czech, Orkestra shtetërore e Hermitasit të Shën Petersburg dhe Filarmonia e Zagrebit. Ai gjithashtu paraqitet rregullisht me Solistët e famshëm të Zagrebit dhe është anëtar themelues i Guitar Trio Elogio.

Ai rregullisht performon në festivale muzikore si Festivali i Gjeneratës Tjetër, Samobor Festival, Panama Guitar Panama, Guitar Virtuosi në Moskë dhe Festivali Remusica i Prishtinës. Ai gjithashtu jep mësime rregullisht në Akademinë Polake të Kitarës dhe Festivalin e Mjeshtërve të Rinj Samobor. Petrit Çeku luan në një kitarë të bërë nga Ross Gutmeier. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme