“Prandverë me kangë”, koncerti i shumë munguar rikthehet në Shkodër

29 Maj, 2021 - 6:55 pm

Koncerti “Prandverë me kangë” edhe këtë vit u rikthye si një buqetë me lule për Shkodrën e shkodranët.

Një traditë tashmë e konsoliduar, festivali nisi mbrëmjen e djeshme përballë godinës së teatrit “Migjeni”.

Ky koncert hapi siparin e aktiviteteve kulturore të shumë munguara në këtë qytet për shkak të pandemisë COVID-19 i cili ishte bërë shkak për mbylljen e jetës artistike jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë botën.

Në këtë koncert të organizuar nga bashkia e qytetit të Shkodrës dhe nën udhëheqjen artistike të muzikantit Ilir Zoga, i interpretua një repertor i përzgjedhur dhe i interpretuar nga artistët më në zë të qytetit.

Për rreth dy orë artistët interpretuan 18 këngë të njohura për publikun i cili edhe këtë herë ishte i detyruar të ishte i reduktuar dhe të zbatonte me kujdes normat e kufizimeve të vendosura nga autoritetet.

“Shpresojmë që edhe këtë herë te kemi sjell për publikun një mbrëmje të këndshme dhe t’a kemi kurorëzuar këtë mbrëmje ashtu sikurse edhe është emërtuar me titullin “Prandverë me kangë”. Këto kohë ka pasur një mungesë të ndërsjelltë si nga ana e publikut por edhe e artistëve”, u shpreh udhëheqësi artistik Ilir Zoga.

Ndërsa artistët shprehen se “kishim pasur vërtetë shumë nevojë për të qenë pranë publikut dhe këtë mungesë e kam ndjerë edhe ata vetë”.

“Është shumë i nevojshëm që të krijohet kontakti i drejtpërdrejtë midis artistit dhe spektatorit”, u shpreh njëra nga këngëtaret që përformoi live./atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme