Qendra e Artit dhe e Kulturës Kombëtare ‘Margarita Xhepa’ në Itali feston 1 vjetorin, promovohen traditat shqiptare (VIDEO)

21 Shtator, 2020 - 5:52 pm

Natën e mbrëmshme në Asti të Italisë, Qendra e Artit dhe e Kulturës Kombëtare ‘Margarita Xhepa’, festoi 1 vjetorin e themelimit.

Mbrëmja u mbajt me një numër të kufizuar njerëzish duke respektuar kështu masat AntiCovid.

Me këtë rast u prezantua dhe lexua nje skenar i ri për film artistik me metrazh të gjatë kushtuar kësaj Qendre si dhe Valbona Sadikaj recitoi poezinë ‘Atdheu’ e cila u prit mjaft mirë nga publiku i gjerë, përcjellë KultPlus.

Vlen të ceket se qëllimi kryesor i kësaj qendre ka të bëjë me promovimin e vlerave kulturore dhe traditave shqiptare.

Mbrëmja kaloi në një atmosferë të gëzueshme e festive. / KultPlus.com

Mbrëmë, me një numër te kufizuar personash festua 1 vjetori i përurimit te Qendrës së Artit e Kultures Kombëtare "Margarita Xhepa" ne Asti.Me këtë rast u prezantua dhe lexua nje skenar i ri për film artistik me metrazh te gjate kushtuar kesaj Qendre si edhe Valbona Sadikaj recitoi poezine Atdheu e cila u prit mjaft mire! Mbremja kaloi ne nje atmosfere te gezueshme e festive!…Ieri sera, con un numero ridotto di persone sie festeggiato il 1° anniversario dell'inaugurazione del nostro Centro dell'arte e della Cultura Nazionale "Margarita Xhepa" ad Asti. Per l'occasione si è letto un sceneggiato per un lungometraggio dedicato a questo Centro. Valbona Sadikaj e stata applaudita per la sua poesia La Patria. La serata e passata in un un'atmosfera festiva e gioisa! #ledionavrenosi#mauriziorasero#mariangelacotto#ilirianasulkuqi#naimgjoshi#

Gepostet von AssoAlbania Asti am Montag, 21. September 2020

Të fundit

Të ngjajshme