Queen and Culture Club kujtojnë Freddie Mercury në përvjetorin e vdekjes së tij (FOTO)

24 Nëntor, 2022 - 2:31 pm

Kitaristi i Queen, Brian May, bateristi Roger Taylor dhe Culture Club i kanë bërë homazhe Freddie Mercury në 31 vjetorin e vdekjes së këngëtarit, transmeton KultPlus.

Frontmeni fantastik dhe karizmatik i Queen vdiq në moshën 45-vjeçare më 24 nëntor 1991, pasi vuante nga pneumonia bronkiale si pasojë e SIDA-s.

Shkrimtari dhe interpretuesi i himneve shumë të dashura, duke përfshirë We Are The Champions dhe Bohemian Rhapsody, zbuloi se ishte HIV pozitiv një ditë para vdekjes së tij.

Grupi, i cili përbëhej nga këngëtari kryesor Mercury, kitaristi May, bateristi Taylor dhe basisti John Deacon, u futën në Rock and Roll Hall of Fame në 2001.

Në Instagram, Taylor ndau një imazh të tij duke pozuar përkrah Merkurit në Kopenhagë, Danimarkë, në 1974.

Ai e mbizotëroi atë: “Kujtime”.

Ndërkohë, grupi pop Culture Club ndau një imazh të frontmenit Boy George dhe Mercury në prapaskenë në eventin Fashion Aid në Royal Albert Hall në Londër më 5 nëntor 1985.

“Kujtojmë të madhin Freddie Mercury”. /KultPlus.com

Të ngjajshme