Rita Ora: Nuk e kam imagjinuar kurrë që do të këndoja në shenjtërimin e Nënë Terezës në Vatikan, për Barack Obamën, apo edhe në Oscar

28 Gusht, 2022 - 10:00 am

Rreth 10 vite më parë këngëtarja shqiptare Rita Ora solli albumin e saj debutues për tregun e huaj, të titulluar “ORA”, pjesë e së cilit ishin hite të shumta të cilat i dhanë edhe më shumë njohje artistes së lindur në Prishtinë.

Në një intervistë të fundit për Official Charts, Rita ka folur mbi sukseset e dekadës së saj. Ajo ndër të tjera ka thënë se nuk e imagjinonte kurrë se do të ishte e ftuar nderi për të kënduar në Vatikan për shenjtërimin e Nënës Terezë apo në Shtëpinë e Bardhë për familjen presidenciale Obama.

Më poshtë KultPlus ju sjell intervistën e plotë të saj për Official Charts:

Rita, ka kaluar një dekadë që kur ke publikuar albumin “ORA”. Cili është kujtimi juaj më i bukur nga ajo kohë?

Ora: Kujtesa ime më e bukur ishte të kisha kaq shumë njerëz të talentuar në një hapësirë ​​që punonin për të me mua.

Isha në gjendje të bashkoja producentët dhe shkrimtarët britanikë nga e gjithë bota për të krijuar diçka që ndihej e drejtë për mua. Ishte një përvojë shumë emocionuese dhe e veçantë ta regjistroja atë me njerëz që i njoha aq mirë gjatë procesit; u bënë si familje. Ata ishin një pjesë e madhe e krijimit të albumit, dhe thjesht nuk do të kishte qenë njësoj pa ta.

A ka ndonjë këngë në album që do të dëshironit t’i jepej trajtimi i vetëm – një hit i nënvlerësuar që meritonte akoma më shumë?

Ora: Më pëlqyen të gjitha këngët që publikova dhe do të doja që çdo këngë në album të mund të ishte një solo!

Unë kam qenë me fat që kam punuar me kaq shumë njerëz super të talentuar në album – J. Cole, Diplo, Stargate, Bruno Mars dhe më shumë, kështu që nuk mund të zgjidhja një këngë të spikatur! Megjithatë, “Roc The Life” ishte super argëtuese me The-Dream. Me një vështrim prapa, ndoshta do të kisha publikuar një video muzikore për këtë.

Cila është kënga juaj e preferuar nga ORA edhe sot e kësaj dite?

Ora: Unë mendoj se duhet të jetë “R.I.P.” pasi ndihej kaq britanike me Chase & Status që e prodhonte, Tinie Tempah duke shfaqur në të dhe Emil Nava që drejtonte videon, por gjithashtu kishte prezent edhe Drake që shkruante kryesimin.

Thjesht u ndje shumë ‘unë’. Më kujtohet ende kur dëgjova lajmin se kishte shkuar në numrin 1 në “Official Singles Chart” dhe se sa një moment ‘pinch me’ ishte ai. Kam gjithashtu shumë kujtime të shkëlqyera nga interpretimi drejtpërdrejt në festivale si: Big Weekend i Radio 1, Wireless, T in the Park dhe V.

A e kishit menduar ndonjëherë se do të kishit arritur kaq shumë 10 vjet në fund të debutimit tuaj?

Ora: Sinqerisht nuk e kam parashikuar kurrë se çfarë do të sillnin 10 vitet e ardhshme. Nuk mund ta imagjinoja kurrë të performoja në Vatikan për të festuar shenjtërimin e Nënë Terezës, për Barack Obamën, apo edhe në Oscar.

Jam vërtet e përulur që mund të bëj atë që dua çdo ditë dhe ndihem kaq e mbështetur nga fansat e mi dhe komuniteti krijues që të jem vetvetja.

Duke parë mbrapa, çfarë këshille do t’i jepnit Ritës së re që regjistronte ORA?

Ora: Unë nuk do t’i jepja asnjë këshillë vetes sime më të re, sepse nuk do të doja ta kisha pasur në ndonjë mënyrë tjetër. Unë mendoj se gjithçka është pikërisht ashtu siç është menduar të jetë!

Intervistoi: Carl Smith / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme