“Sa do doja, pak magji unë botës t’i dhuroja”

29 Janar, 2023 - 8:30 pm

Kënga “Fluturimi 3470” ishte pjesë e festivalit Kënga Magjike para disa vitesh, në kohën kur këngëtarët, Soni Malaj dhe Flori Mumajesi, ishin çift dhe sollën këtë baladë si një bashkëpunim që do të mbetet në muzikën shqiptare.

Sa rrallë e për mall
tani flasim
afër ti s’ më ke
si treshi me nëntë
në akrepat e orës ne

Sa e mërzitshme fundjava që e lash
më e trishtuar
se ajo që vjen pas

347 zero po vonon
dhe jeta ime
është në avion

Zemër ku je ti
me thuaj ku je tani
vite të tëra
në shpirt pikove ti

Zemër ku je ti
mbi asfalt, shkretëtirë
as dashuria
s’ të lidhi me zinxhirë

Sa rrallë e për mall
tani flasim
afër ti s’ më ke
si treshi me nëntë
në akrepat e orës ne

Miliona fytyra i vërej
ecin valixhet
këtë aeroport urrej
te fluturimet
ndërkombëtare s’ je
dhembje e imja
aq planetare

Zemër ku je ti
me thuaj ku je tani
vite të tëra
në shpirt pikove ti

Zemër ku je ti
mbi asfalt, shkretëtirë
as dashuria
s’ të lidhi me zinxhirë

Lëshohen shkallët, shpresa ime e dërrmuar
sa shpejt po zbrazet avioni i mallkuar
dhe një shpirt i lodhur ende të pret
vetëm këmba jote e bukur nuk zbret

Zemër ku je ti
me thuaj ku je tani
vite të tëra
në shpirt pikove ti

Zemër ku je ti
mbi asfalt shkretëtirë
as dashuria
s’ të lidhi me zinxhirë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme