‘Sa të besoja, por s’di se si, më dukesh tani më i frikshëm se vdekja’

5 Qershor, 2019 - 4:54 pm

Alma Bektashi, një këngëtare e njohur dhe profesoreshë e muzikës, para disa vitesh solli një këngë dhe performancë që ia vlen të kujtohet.

Në rubrikën tonë të retrospektivës, sot e sjellim këngën “Zhgënjimi”, të cilën Alma e solli në Shqipëri në Festivalin e Këngës në TVSH, në vitin 1996.

Kënga u pëlqye dhe dëgjohet edhe sot, derisa Alma ka marrë pushim nga karriera e saj muzikore.

“Zhgënjimi” ka një tekst të fuqishëm për dashurinë, në një kontekst tjetër.

Këtu po e sjellim edhe tekstin e këngës në fjalë dhe një performancë të Almës, një prej vokaleve më të mira shqiptare. Kënga në festival morri vendin e katërt në natën finale. / KultPlus.com

I hidhur ky zhgenjim
Si kerkon te mbys femine
nuk ka pare ajo, jo ende drite
E ndjej si me leviz, jo vetem ketu ne trup
E ndjej te me leviz edhe ne shpirt

Ti po shkon
kur ajo vjen
Do te ndjekin pas dy syte e saj
Sonte nuk qesh dot, nuk mundem dot te qaj
por ndjej se dicka ta thote

Sa te besoja
por s’di se si
me dukesh tani…
Me i frikshem se vdekja
Se ajo vjen dhe jeten ta rremben
e ti e mohon
Besoja se me doje
a e degjon?…
Tani trokiti urrejtja
Ti s’e meriton kengen e jetes
te foshnjes kur te qaj
O turp i mohimit te saj

Të fundit

Të ngjajshme