Shqipëria e Kosova këtë vit do të marrin pjesë në Turkvision Song Contest

17 Maj, 2018 - 10:00 pm

Në tetor të këtij viti do të mbahet Turkvision.

Për herë të katërt në Turqi vjen festivali muzikor i inspiruar nga Eurovizioni.

Këtë vit në festival do të marrin pjesë edhe Shqipëria dhe Kosova por dy vendet ende nuk kanë nxjerrë përfaqësuesit e tyre në garë.

Këngët janë pjesërisht në turqisht ndërsa gjithmonë përkujdeset që gjuha turke të promovohet gjatë festivalit pasi ky është edhe qëllimi kryesor i tij.

Në tri vitet e kaluara në festival kanë fituar Azerbajxhani, Kirgistani dhe Kazakistani. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme