Si u bë një këngë e vjetër himn i Amerikës (VIDEO)

4 Korrik, 2018 - 10:09 pm

Kënga ishte tepër e dëgjuar për shumë dekada me radhë para se të merrte këtë status.

Më 3 mars të vitit 1931 një akt i Kongresit shpalli këngën “The Star Spangled Banner” himn kombëtar të Shteteve të Bashkuara.

Teksti i saj ishte shkruar nga Francis Scott Key gjatë luftës së vitit 1812 gjatë bombardimeve britanike të kështjellës Fort McHenry në Baltimor të shtetit
Maryland.

Autori i tekstit ishte vete dëshmitar i bombardimeve.

Mëngjesin pas sulmit Key u frymëzua kur pa flamurin me 15 yje të valvitej ende mbi fortesë.

Flamuri tregonte se fortesa nuk ishte dorëzuar dhe se ishte e gatshme të vazhdonte qëndresën.

Flota britanike më pas u largua duke i dhënë kështu fund rrezikut për Baltimorin.

Fjalët e poemës së zotit Key u kombinuan më vonë me muzikën e një kënge britanike që ishte shumë e dëgjuar më Shtetet e Bashkuara duke krijuar kështu atë që tani është himni kombëtar amerikan. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme