‘Siparantum Choir’ mbyll edicionin e festivalit DAM

1 Korrik, 2022 - 5:30 pm

Të dielën përmbyllet programi kulturor i festivali DAM. Pas një edicioni me plotë aktivitete të muzikës serioze dhe një varg eventesh tjera kulturore, festivali DAM përmbyll edicionin e këtij viti nën interpretimin e Korit ‘Siparantum’ me Memli Kelmendin.

Të dielën me fillim nga ora 19:30, kori i njohur në kishën katolike ‘Shen Ndou’ do të përformoj para publiku në ditën mbyllëse të festivalit.

Festivali DAM filloi edicionin e sivjetmë më 24 korrik me një varg aktivitetesh, duke sjellë publikut kosovar tinguj të muzikës klasike dhe dokumentare e ngjarje të ndryshme kulturore.

Dokumentari mbi okarinën e Runikut, promovimi i librit nën fjalët e Shaqir Hotit, koncertet e nxënësve, çmimet për pianistin e ri, recitali i Gëzim Latifit dhe Elena Atanasovskas ishin disa prej aktiviteteve që e pasuruan edicionin e këtij viti të festivalit ndërkombëtar të muzikës në kryeqytet.

DAM festivali, ka një kohë të gjatë që sjellë në Kosovë risi në fushën e muzikës klasike duke qenë nikoqire e një numri të madh muzikantësh brenda e jashtë vendit.

Edicioni i sivjetmë ishte edicioni i 17-të me radhë./Express/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme