Sting do të nderohet me çmimin më të rëndësishëm “Ivors”

16 Shkurt, 2023 - 4:00 pm

Këngëtari bëhet anëtari i 23-të i Akademisë duke u bashkuar me Elton John dhe Paul McCartney.

Ylli i muzikës Sting do të nderohet nga Akademia Ivors që vlerëson kantautorët dhe kompozitorët me çmimin më të rëndësishëm që ajo jep çdo vit.

Ivors është nderimi më i lartë i dhënë nga Akademia e Ivors me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për ata që kanë riformuar dhe ripërcaktuar me të vërtetë artin. Sting, i cili ka fituar tashmë shtatë çmime Ivor Novello, duke përfshirë një çmim për arritje të jashtëzakonshme në 2002 dhe do të bëhet anëtari i 23-të i Akademisë, duke u bashkuar me Elton John, Paul McCartney, Kate Bush dhe Andreë Lloyd Ëebber që fiton një çmim të tillë.

“Nga të gjitha çmimet në botën e muzikës, The Ivors janë për mua, më prestigjiozët. Shkrimi i këngëve është një zanat i jashtëzakonshëm“, tha Sting në një deklaratë.

Shkrimtari dhe këngëtari i “Every Breath You Take”, i cili ka shitur më shumë se 100 milionë albume nga koha e tij me grupin rock The Police dhe si artist solo, do të nderohet në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të këtij viti më 18 Maj. Të nominuarit e këtij viti do të shpallen në Prill.

Për të shënuar këtë sukses Amazon Music publikoi një demo të këngës së Sting “If It’s Love” nga albumi i tij “The Bridge”, i cili u publikua në 2021.

I emëruar sipas kompozitorit, aktorit dhe artistit të Uellsit të fillimit të shekullit të 20-të, Ivor Novello, çmimet me po të njëjtin emër u shpërndanë për herë të parë në vitin 1956. Sting ka fituar 17 Grammy, duke përfshirë dy në kategoritë për shkrimin e këngëve më të mira, performanca më e mirë dhe albumi më i mirë. / KultPlus.com

Të ngjajshme