“Tinguj kinemaje” shkoi në Berat nga Orkestra Simfonike e RTSH-ës

7 Gusht, 2018 - 1:30 pm

Erjola Azizolli

Qytetarët beratas kanë përjetuar mbrëmë emocione të veçanta nëpërmjet muzikës së filmave më të njohur shqiptar, por dhe të huaj.

Mbrëmja artistike është ngjizur bukur me freskinë dhe pamjen që ofroi nga Pedonalia e qytetit lagja muzeale “Mangalem”. Për më tepër se një orë qytetarët, por dhe vizitorë të shumtë kanë shijuar muzikën instrumentale.

“Tinguj kinemaje” koncerti i Orkestrës Simfonike të RTSH-së, me drejtor artistik Aristidh Prosi dhe dirigjent Gridi Kraja, solli për publikun, muzikën e filmave të njohur si “ Lulkuqet mbi murre”, “Rrugë të bardha”, “Mësonjtorja”…

Dirigjenti i kësaj orkestre Gridi Kraja, u shpreh se publiku ishte i mrekullueshëm në këtë qytet.

Ky koncert, u mbështetur nga Bashkia e Beratit në bashkëpunim me Qendrën Kulturore mbajti të mbërthyer artdashësit beratas fal interpretimit me nivel të lartë artistik të instrumentistëve të talentuar të kësaj orkestre. Muzika e filmave u shoqërua me shfaqjen e fragmente të tyre në video-projektor./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme