Tito Schipa, tenori shqiptar që konsiderohej ndër më të mëdhenjt e shekullit XX

11 Janar, 2021 - 10:55 am

Tito Schipa, i lindur nën emrin Raffaele Attilio Amedeo Schipa në Leçe të Italisë në një familje arbëreshe.

Schipa konsiderohej si një ndër tenorët më të mëdhenj të shekullit XX.

Ai studioi në Milano dhe bëri debutimin e tij të parë në opera në moshën 21 vjeç në vitin 1910 në Vercelli. Ai më pas u shfaq në të gjithë Italinë dhe në Buenos Aires, Argjentinë. Në 1917, ai krijoi rolin e Ruggiero në La rondine të Puccinit.

Schipa këndoi shfaqjen e tij të fundit në Operën Metropolitane në 1941 para se të kthehej në Italinë Fashiste, “ku ai ishte një kafshë shtëpiake e regjimit Benito Mussolini”. Këtë periudhë të jetës së tij ai kurrë nuk do të jetonte me të vërtetë poshtë; pasi u kthye në Shtetet e Bashkuara, koncerti i tij i parë pas luftës u ndoq dobët.

Në vitin 1958, Schipa tërhiqet nga skena operistike për të dhënë mësim zëri, fillimisht në Budapest. Ai u kthye në Nju Jork për një performancë të fundit në 1962.

Schipa vdiq nga ndërlikimet nga diabeti më 16 dhjetor 1965 në moshën 77 vjeç në Manhattan, New York City. / KultPlus.com

Të ngjajshme