займ на карту онлайн потребительский кредит

‘UNUM’, festivali që do t’i sjellë muzikë elektronike Ranës së Hedhun

Nëntor 9, 2018 - 2:18 pm

Shqipëria tashmë ka marrë vëmendjen e turistëve ndërkombëtarë. Alternativat e ndryshme në turizmin e aventurës, bregdeti dhe çmimet e lira janë vetëm disa nga arsyet që portalet e huaja raportojnë se po tërheqin turistë, nga Europa dhe jo vetëm. Përveç natyrës, edhe eventet kulturore po tërheqin turistë. Në portalin broadwayworld.com është njoftuar një festival i ri që do të organizohet në Shqipëri.

Ndryshe nga herët e tjera, ku të tilla organizime janë bërë në rivierë, këtë herë festivali do të bëhet në plazhin e Shëngjinit.
Prej 31 majit – 2 qershor 2019, në bregun shqiptar do të zhvillohet një festival i ri i muzikës elektronike në natyrë “UNUM”, njofton portali. UNUM në latinisht do të thotë “Një”.

Duke kombinuar muzikën, rërën, pishat, detin dhe malet, festivali do të mbahet në Rana e Hedhun, në qytetin e Shëngjinit, në bregdetin idilik të Shqipërisë.
Shqipëria është një vend i vogël në Evropën Juglindore me brigjet e Adriatikut dhe Jonit, pasi kalon nga Alpet Shqiptare.

Riviera Shqiptare është panorama e fundit e paprekur në Evropë. Rana e Hedhun ndodhet në cepin veriperëndimor të vendit.
Në plazhin e Ranës së Hedhun, një plazh unik, edhe emri i festivalit merr kuptim. Muzika dhe skena vijnë së bashku si një ëndërr.
Megjithatë ky nuk do të jetë festivali i vetëm që do të zhvillohet në Shqipëri. Në datat 12-19 qershor 2019 do të organiziohet edhe festivali Kala në Dhërmi për herë të dytë në Shqipëri. Biletat për të marrë pjesë në këtë festival kanë të përfshirë edhe akomodimin. Për turistët nga Londra ato varjojnë nga 50 deri në 150 paund.

Një vit më parë Kala u zhvillua në fund të qershorit (20 – 27 qershor) në pesë vende në Dhërmi, kryesisht me hotele me bare buzë detit. Në dispozicion u vunë 2,000 bileta, kështu që kishte mjaftueshëm hapësirë në plazh, ujë të pastër si kristal, si dhe restorante të qeta (linguinet me fruta deti te restorant Luciano ishin më të pëlqyerat).
Biletat e festivalit përfshinin paketat e akomodimit, nga shtëpizat e plazhit, B & B te hotelet luksoze, të gjitha brenda rrezes së zhvillimit të festivalit. / KultPlus.com

Të ngjajshme