Vdes Coolio, reperi i hitit ‘Gansta’s Paradise’

29 Shtator, 2022 - 7:30 pm

Coolio, reperi i cili ishte ndër emrat më të mëdhenj të hip-hop-it të viteve 1990 me hite përfshirë “Gangsta’s Paradise” dhe “Fantastic Voyage”, vdiq të mërkurën në moshën 59-vjeçare, tha menaxheri i tij, transmeton KultPlus.

Coolio vdiq në shtëpinë e një miku në Los Anxhelos, tha menaxheri i vjetër Jarez Posey për Associated Press. Shkaku nuk ishte menjëherë i qartë.

Coolio fitoi një Grammy për performancën më të mirë të repit solo për “Gangsta’s Paradise”, hit i vitit 1995 nga kolona zanore e filmit të Michelle Pfeiffer “Dangerous Minds” që mori këngën e Stevie Wonder të vitit 1976 “Pastime Paradise” dhe u luajt vazhdimisht në MTV.

Grammy, dhe kulmi i popullaritetit të tij, erdhi në vitin 1996, mes një grindjeje të ashpër midis komuniteteve hip-hop të dy brigjeve, që do t’i merrte jetën Tupac Shakur dhe The Notorious B.I.G. shpejt pas.

Coolio arriti të qëndronte kryesisht mbi konfliktin.

“Do të doja ta pretendoja këtë Grammy në emër të të gjithë kombit hip-hop, në Bregun Perëndimor, në Bregun Lindor dhe në mbarë botën, të bashkuar qëndrojmë, të ndarë biem”, tha ai nga skena teksa pranoi çmimin.

I lindur si Artis Leon Ivey Jr., në Monessen, Pensilvani në jug të Pittsburgh, Coolio u zhvendos në Compton, Kaliforni. Ai kaloi ca kohë si adoleshent në Kaliforninë Veriore, ku nëna e tij e dërgoi sepse mendonte se qyteti ishte shumë i rrezikshëm.

Ai tha në intervista se filloi të reponte në moshën 15-vjeçare dhe e dinte që në moshën 18-vjeçare se çfarë donte të bënte me jetën e tij, por do të shkonte në kolegj komunitar dhe do të punonte si zjarrfikës vullnetar dhe në sigurinë e aeroportit përpara se t’i kushtohej me kohë të plotë skenës hip-hop.

Karriera e tij u ngrit me publikimin e albumit të tij debutues në vitin 1994 në Tommy Boy Records, “It Takes a Thief”. Pista hapëse e saj, “Fantastic Voyage”, do të arrinte numrin 3 në Billboard Hot 100./ KultPlus.com

Portrait of American rapper, actor and producer Coolio (Artis Ivey), Amsterdam, Netherlands 3rd November 1995. (Photo by Paul Bergen/Redferns)

Të ngjajshme