Vdes këngëtari Charles Aznavour

1 Tetor, 2018 - 4:01 pm

Në vitin e 70-të të karrierës e në moshën 94 vjeçe, sot ka vdekur Charles Aznavour.

Ai ka kompozuar më shumë se 1 400 ka xhiruar mbi 60 filma, transmeton Koha.net.

Me rastin e vdekjes së tij, gazeta Le Monde sot shkruan se Charles Aznavour, ishte Franca.

Me origjinë nga Armenia, ai kurrë s’i harroi rrënjët e veta dhe zë i fuqishëm i këtij edhe para pavarësimit nga Bashkimi Sovjetik. Aznavour cilësohet po ashtu si francez i madh pasi karrierën e zhvilloi kryesisht në këtë vend.

Edhe pse ishte aktor, ai nuk pushoi kurrë së qeni këngëtar.

“Jam i interesuar për të gjitha stilet e muzikës. Jam krenar që disa sosh jam i pari që i kam bërë në Francë. Për këtë arsye kam pasur sukses në Magreb, te hebrenjtë e të rusët” kishte thënë ai me një rast./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme