Vdes këngëtarja legjendare braziliane, Gal Costa

10 Nëntor, 2022 - 10:23 am

Këngëtarja braziliane Gal Costa, një nga artistët më me ndikim në lëvizjen Tropicalia të Brazilit të viteve 1960, vdiq të mërkurën. Ajo ishte 77 vjeç.

Vdekja e saj u konfirmua nga ekipi i saj i shtypit për degën e CNN, CNN Brasil. Llogaria zyrtare në Instagram e Gal Costa ka publikuar edhe një deklaratë të shkurtër paraditen e së mërkurës së bashku me një foto bardh e zi të këngëtares.

“Me pikëllim të thellë dhe zemër të thyer informojmë për vdekjen e këngëtares Gal Costa mëngjesin e kësaj të mërkure, më 9 nëntor, në São Paulo. Detajet mbi zgjimin dhe funeralin e saj do të ndahen në një datë të mëvonshme. Ne vlerësojmë mendimet e kujdesshme të të gjithëve gjatë kësaj kohe shumë të vështirë.”

Shkaku i vdekjes nuk u konfirmua nga ekipi i saj i shtypit, sipas CNN Brasil. Këngëtarja ishte duke u rikuperuar nga një procedurë kirurgjikale e hundës gjatë tre javëve të fundit, sipas një njoftimi për shtyp, raportoi CNN Brasil.

Costa ishte planifikuar të performonte në festivalin Primavera Sound në Sao Paulo fundjavën e kaluar, por u anulua.

Lajmi për vdekjen e saj çoi në një vërshim ngushëllimesh në internet. “Gal Costa ishte një nga këngëtaret më të mëdha në botë dhe një nga artistët tanë kryesorë që solli emrin dhe tingujt e Brazilit në të gjithë planetin”, shkroi në Twitter presidenti i zgjedhur i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva.

Talenti, teknika dhe guximi i saj pasuruan dhe rinovuan kulturën tonë dhe patën një ndikim në jetën e miliona brazilianëve.

Lula ndau gjithashtu një fotografi të tij duke përqafuar Kostën dhe duke buzëqeshur.

Costa ka lindur në qytetin e Salvadorit, në shtetin Bahia, më 26 shtator 1945 dhe konsiderohet si një nga zërat më të veçantë në lëvizjen Tropicalia të Brazilit, përkrah këngëtarëve Caetano Veloso dhe Gilberto Gil. Sopranoja ka pasur një ndikim të madh në mesin e këngëtarëve të rinj dhe në vitin 2011 u nderua me çmimin Latin Grammy Lifetime Achievement Award.

Vdekja e Kostës solli një vërshim zie dhe ngushëllime për familjen nga bota e muzikës, përfshirë nga bashkëpunëtori dhe miku i vjetër Gil, i cili tha se ishte “shumë i trishtuar dhe i prekur” nga vdekja e Kostës në llogarinë e tij zyrtare në Twitter. Ai gjithashtu iu referua asaj si “motra e tij”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme