Vdes kompozitori i njohur, Stephen J. Lawrence

4 Janar, 2022 - 11:01 pm

Kompozitori fitues i çmimit ”Emmy”, Stephen J. Lawrence, puna e të cilit në “Sesame Street” zgjati dekada, ka vdekur në moshën 82-vjeçare, konfirmoi organizata jofitimprurëse që qëndron pas serialit për fëmijë.

”Muzikanti shkroi mbi 300 këngë dhe partitura me “Sesame Street”, deklaroi organizata Sesame Workshop.

“Faleminderit që sollët buzëqeshje”, shkroi organizata në një homazhe në Twitter.

Lawrence ka punuar në “Sesame Street” për më shumë se 30 vjet.

Ai ka fituar tre çmime ”Emmy” për kontributin e tij në “Sesame Street”, secili për performancën e jashtëzakonshme në regji dhe kompozim muzikor.

Ai mori nderime në 1990, 2002 dhe 2003.

Lawrence ka qenë kompozitor i shumë filmave gjatë karrierës së tij, duke përfshirë dramën e vitit 1976 “Dragonfly”, filmin kriminal të vitit 1976 “Alice Sweet Alice” dhe thrillerin e 1978 “Mirrors”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme