Vdes Sir Graham Vick, regjisori pionier i operës

19 Korrik, 2021 - 9:30 am

Fotot: Birmingham Opera Company

Regjisori i njohur i operës, Sir Graham Vick ka vdekur “nga ndërlikimet që vijnë nga Covid-19”, siç bëhet e ditur.

Sir Graham, i cili lindi në Birkenhead të Merseyside, themeloi Birmingham Opera Company në vitin 1987 dhe punoi në vende të mëdha, duke përfshirë La Scala të Milanos dhe Royal Opera House të Londrës, transmeton KultPlus.

Në një deklaratë pas vdekjes së Sir Graham, Birmingham Opera Company tha se ishte “shkatërruar”. Sir Graham filloi karrierën e tij në Operën Skoceze, ku ai themeloi një kompani turne për të marrë prodhime nga komunitetet e largëta.

Puna e tij me Birmingham Opera Company e pa atë të krijonte shfaqje inovative që synonin të pasqyronin qytetin. Duke bërë homazhe për të në Twitter, Opera Skoceze tha se Sir Graham la “një trashëgimi të shumë prodhimeve të rëndësishme ndërkombëtare”, ndërsa Opera Kombëtare Angleze e quajti atë “legjendar”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme