Vdes violinisti i njohur izraelit, Ivry Gitlis

25 Dhjetor, 2020 - 6:27 pm

Violinisti i njohur izraelit Ivry Gitlis, ka vdekur të enjten në moshën 98-vjeçare në Paris, kanë njoftuar familjarët e tij, raporton BBC-ja, transmeton KultPlus.

Një figurë jashtëzakonisht karizmatike me pasion për eksperimente, Gitlis është përshkruar si një nga më të mirët të muzikës klasike.

Ai luajti me orkestrat më të mira në botë, por performoi edhe me yje të rokut dhe xhazit.

Në vitin 1955, ai u bë muzikanti i parë izraelit që luajti në Bashkimin Sovjetik. Gitlis ishte gjithashtu një avokat i vendosur i procesit të paqes Izrael-Palestinë.

Ai lindi në vitin 1922 në Haifa nga prindër hebrenj që ishin larguar nga Ukraina dhe filloi të luante violinë kur ishte gjashtë vjeç.

Gitlis kishte një karrierë të suksesshme muzikore dhe ishte ambasador i vullnetit të mirë për Kombet e Bashkuara. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme