“Vet’ ke mbetë” rikthehet si homazh për Nexhmije Pagarushën (VIDEO)

13 Maj, 2020 - 2:45 pm

Tetë instrumentistë të ansamblit “NeWBorn” janë bërë bashkë virtualisht për të sjell këngën “Vet’ ke mbetë” të bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarushës.

Nën interpretimin e mrekullueshëm të sopranos Zana Abazi-Ramadani, kjo këngë vjen si homazh për bilbilin e këngës shqipe e cila ndërroi jetë para disa muajsh.

Kompozitori i kësaj kënge është Gjergj Kaçinari dhe tekstin e ka shkruar aktori i madh Fitim Domi. Kënga është interpretuar nga Nexhmije Pagarusha në vitin 1979. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme