Warner Music blen katalogun e rokerit David Bowie

4 Janar, 2022 - 4:00 pm

Njësia botuese e Warner Music Group (WMG.O) ka blerë të gjithë katalogun e yllit të ndjerë britanik, David Bowie, që përfshin gjashtë dekada, duke përfshirë hitet si “Heroes” dhe “Let’s Dance”.

Bowie, i cili shtyu kufijtë e muzikës dhe mendjes së tij për të prodhuar disa nga këngët më inovative të brezit të tij, vdiq në vitin 2016 në moshën 69-vjeçare.

Marrëveshja midis pasurisë së Bowie dhe Warner Music përfshin këngë nga 26 albumet në studio të lëshuara gjatë jetës së tij, si dhe publikimi i albumit në studio pas vdekjes “Toy”.

Warner Music nuk zbuloi kushtet financiare të marrëveshjes në njoftimin e saj të hënën, por një person i njohur me këtë çështje tha se blerja ishte me vlerë rreth 250 milionë dollarë.

Pasuria e Bowie kishte nënshkruar në shtator një marrëveshje që i jepte Warner Music të drejta globale për katalogun e artistit nga viti 1968 deri në vitin 2016.

Bowie fitoi famë në Britani në vitin 1969 me “Space Oddity”, fjalët e të cilit tha se ishin frymëzuar nga shikimi i filmit të Stanley Kubrick “2001: A Space Odyssey” teksa goditeshin me gurë.

Por ishte portretizimi i tij i vitit 1972 i një të dërguari të rokut biseksual të dënuar nga hapësira, “Ziggy Stardust”, që e shtyu atë drejt yllit global.

Marrëveshja për katalogun e tij është e fundit në sektorin e të drejtave të medias, ku kompanitë kanë kërkuar të rrisin honoraret duke blerë katalogë artistësh pasi pandemia goditi rrjedhat fizike të të ardhurave dhe vonoi publikimin e regjistrimeve të reja.

Warner Music, shtëpia e muzikantëve si Cardi B, Ed Sheeran dhe Bruno Mars, ka bashkëpunuar gjithashtu me yllin e muzikës pop Madonna për të rilançuar të gjithë katalogun e saj gjatë viteve të ardhshme. Lexo më shumë

Marrëveshja e saj me pasurinë e Bowie vjen disa ditë përpara 75-vjetorit të lindjes së yllit të rock-ut, më 8 janar. /KultPlus.com

David Bowie: A jukebox of your memories - BBC Culture

Të ngjajshme