“Dafina e Tayna, gratë nuk janë bitcha”

14 Gusht, 2019 - 2:22 pm

Nga Rreze Abdullahu

Këngëtaret Dafina Zeqiri dhe Tayna këto ditë kanë publikuar bashkëpunimin e tyre të titulluar “Bye Bye”. Dyshja kanë marrë lëvdata të shumta për këtë bashkëpunim, madje edhe Rita Ora u shpreh krenare me dyshen. Por nuk po mungojnë edhe kritikat. Rreze Abdullahu është shprehur se këto dy këngëtare përkundër vullnetit për të promovuar feminizmin, ato nuk ja kanë dalë, shkruan KultPlus.

Më poshtë po ju sjellim postimin e plotë të Rrezes:

Dafina, Tayna e te tjere artiste verehet se e kane njifare vullneti per me promovu feminizmin, por vullneti dhe deshira nuk te sherbejne kur nuk di.

Nuk eshte marre, qe ato, apo te tjere artiste, edhe politikan me pyet per me u njoftu me konceptet dhe parimet baze te feminizmit, qe me pas me kompetence me vazhdu me trajtu levizjen permes artit apo veprimtarise se tyre, ne cfaredo fushe.

Feminizmi mbeshtetet ne parimin radikal baze se: “Edhe grate jane njerez”. Pra, grate nuk jane objekt seksi, grate nuk jane bitcha, grate nuk shkojne mas kushteve materiale te burrave; kurve nuk eshte gruaja per te cilen te braktise i dashuri e shume stereotipe tjera, te cilat, artistet se vecanta si Dafina e Tayna vazhdojne me i promovu dhe jo me i luftu, sic supozojne ato se po bejne, apo edhe sic do te duhej te ishte.

Arti eshte me i fuqishem kur e perdore si mjet per ta eduku shoqerine, perndryshe muzika eshte shume me rendesi ne formimin e personalitetit te njeriut. Dhe, si Dafina e Tayna, pafund here kane qene viktima te seksizmit medial, viktima te seksizmit e mizogjenise se mases, e viktima s’ka pse me u njejtesu me agresorin, me k*rlleqet, viktime e te cilave bie gjithe kohen, por me luftu, me cilatdo mundesi qe ka.

IN mundesh me qene edhe pa u zhyt ne seksizma se “grate jane kurva”. JUST STOP IT! / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme