Ëndrra

14 Maj, 2022 - 8:56 pm

Poezi nga Eqrem Basha

Njeriu i vogël zgjohet i fryrë në bark
i enjtur në fyt i zverdhur në fytyrë
njeriu i vogël zgjohet i zbardhur në sy
i thyer në asht
njeriu i vogël zgjohet

sillet rrotullohet i vrarë në sedër
i ndarë në dysh i mekur si këlysh
i këputur në shpresë i prerë në besë
ndaj dridhet përhidhet
dhe prapë rrotullohet

njeriu i vogël ka kaluar një natë të tërë
me duar mes shalëve me qeska rreth syve
i trembur te pasqyra i frikësohet vetes
fytyrës së vet
njeriu i vogël zgjohet /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme