‘Është një plumb që nga lufta në luftë bredh qorraz’

3 Mars, 2022 - 12:41 pm

Poezi nga Afrim Demiri

Është një plumb
që nga lufta në luftë bredh qorraz
dhe ku jam e ku s’jam
më kërkon
Del nga Tv ekranet
si një shënjestër të zezë më gjuan
Zemrën t’ma shpon
a synin t’ma vërbon

Një ditë ai plumb 
ra në filxhanin
e kafesë së mëngjesit
cakun tuj e huqun
Dhe stërpikat e kafesë
m’ranë fytyrës
Seç e ndjeva në qerpikë në lëkurë shijen e lirisë
të shesheve ku jehon
zani no pasaran

E mora filxhanin e thyer
si suvenir të absurdit
dhe thash me za

Lufta është plumb qorr./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme