Intelektualit indiferent

10 Janar, 2021 - 10:11 pm

Poezi nga Dritëro Agolli e shkruar në vitin 1993

Në vite të zgjebur, të rrjedhur nga guvat,

Zbret pas historia si rrotë

Dhe ngjiten në kodër hajdutët dhe kurvat

Të shajnë e të nëmin heronjtë.

Dhe ti i zgërlaqur , kur shpohen kambanat,

Në sofër më hesht si bizele,

Paçka se kusarët, paçka se putanat

Heronjtë i mbështjellin me zhele./ KultPlus.com

Të ngjajshme