Mbretnesha

15 Gusht, 2022 - 12:00 pm

Nga Kujtim Shala

Mbretneshë
Asnjiherë e prekun prej durve t’zeshkta
Kapakt e syve lshuem rand
Shtete e pushtete floku yt
E gjini i thepisun
Rrxojnë
Ku nis me dashtë ti
Mbarojnë ujnat e qeta
Rritet zjarmi
Ku nis idhnimi yt
Rrukulliset qielli i bardhë
Rruzullimi vorr bahet
Me terr përziem mbi e ndër dhé

Mbretneshë
Sa herë kujtoj se m’lshon sy
Tanë vullkanet i kam për veti
Dhe Mbretneshë për veti ty
Ma dimën se dimni
N’mue
Ndër sundin tand
Lejnë e mbesin kput për dhé
Njerzit e dheut tem
E tana rrugtë mbarojnë te kamba jote
Me pak qiell t’rrxuem

Mbretneshë
Për nji vorr me pak qiell përziem
Rrnoj
Kah shkel kamba jote
E syni yt shejon
Tana tjerat janë pluhun
E tjetër s’bahen asnjiherë
Me hijen tande me i matë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme