Náshta

9 Mars, 2019 - 1:22 pm

Nga
Ylberina Veliu

Náshta
Nàshta ti ki ni nánë
Po un’ jo má

Náshta ti puthje ki mi dhuru
Jo si un’ veç lutje mi drejtu
Nashta ti 8 marsin e kalun me ta e ke festu
Jo si un’ pran trupit t’vdekun mu gjunj’zu

Nashta ti e puthe pa nal
Jo si un’ akull n’ballë
Nashta ajo shtriu duart rreth teje
E temës i pushun ngát vetës

Nashta zemra jote sot n’dlirë feston
E mu gjáma e shpirtit pesh po m’çon

Nashta ti sot rrudhat e buk’ra do ledhatosh
Jo si une veç n’foto ta veshtrosh
Dhe sot me plot siguri i lumtun verbnisht nanës sate lule i dhuron
Jo si un’ i dërrmun skajshmërisht lule te varri jo s’i dërgon

Nashtaaa…nashtaa…
S’duhet t’kam zili e t’mbaj mëri
N’kit mërzi që përfundon veç at’herë kur bahna rob i dheut t’zi

Të fundit

Të ngjajshme