Në ëndrra

19 Korrik, 2019 - 4:30 pm

Poezi nga Roy Orbison

Përktheu: Bujar Meholli

Një kloun me ngjyrë karamele

vjen në dhomën time çdo natë

duke ecë në majë të gishtërinjve,

dhe më pëshpërit:

“fli gjumë, gjithçka është në rregull”.

I mbyll sytë dhe shkoj larg…

Në një natë magjike. Dhe butësisht them

një lutje të heshtur siç bëjnë ëndërrimtarët.

Thellohem në gjumë për t’i jetuar ëndrrat e mia për ty…

Në ëndrra unë ecë me ty.

Në ëndrra me ty flas,

ti je e imja në ëndrra…

Gjatë gjithë kohës bashkë jemi,

në ëndrra, në ëndrra…

Por pak para se të shkrep agu,

unë zgjohem dhe shoh se ti ke shkuar…

S’mund ta ndihmoj,

s’mund ta ndihmoj veten nëse lotoj…

Më kujtohet fare mirë “lamtumira” që ta thashë…

Është për të ardhur keq që gjithë këto gjëra,

mund të ndodhin veçse në ëndrrat e mia,

veçse në ëndrrat e mia të bukura… /KultPlus.com

Roy Orbison

Të fundit

Të ngjajshme