Përkujtohet patrioti dhe poeti Sali Butka

24 Tetor, 2021 - 2:57 pm

 Si sot, më 24 tetor 1938 u nda nga jeta Sali Butka, patriot shqiptar, kaçak, poet dhe një nga delegatët e qytetit të Korçës në Kongresin e Lushnjës në vitin 1920.

Lindi në fshatin Butkë të Kolonjës, në vitin 1857, në një familje e madhe, por të thjeshtë, e që filloi të ndihej e të merrte emër në të gjithë zonën Kolonjë, Përmet, Korçë e Skrapar, kur i biri i Tahirit, Saliu, u lidh me çetat që u ngritën në fillim të shekullit të 20-të kundër Turqisë.

Butka i përkiste një brezi burrash të fshatit që u mësuan dhe u bashkuan me bandat guerile përmes përpjekjeve letrare të inteligjencës shqiptare. Ai u bë komandant i bandave të ndryshme të parregullta shqiptare dhe nisi operacionet guerile të armatosura në vitin 1906 në rajonet e Albanit jugor modern, të cilat ishin pjesë e Perandorisë Osmane, atë kohë duke qenë kundër sundimit të Sulltan Abdylhamidit.

Pasi mësoi vetë të lexonte shqip, Butka gjatë fushatave të tij guerile kompozoi poema revolucionare që ndërthurën tekste natyraliste me tema nacionaliste në një formë të poezisë popullore dhe i konsideruan kontributet e tij si ushqim të një ndërgjegjjeje kombëtare shqiptare.

Poezitë e tij do të ktheheshin në këngë të cilat u bënin thirrje fshatarëve që ishin analfabetë.Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave solli në këtë përvjetor materiale të ruajtura në fondin e saj që paraqesin poezi të shkruara nga Sali Butka. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme