Dua Lipa e gatshme për ceremoninë e ‘Grammy Awards’: Është një vit i mirë për ndryshime

10 Shkurt, 2019 - 11:00 am

Dua Lipa ka qenë femra e dytë më e dëgjuar në vitin 2018 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e para në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi që mban emrin e saj e që udhëhiqet nga hitet “New Rules” dhe “IDGAF,  ka qenë albumi i katërt më i dëgjuar në Spotify në SHBA në vitin e kaluar.

Karriera e saj ka nisur që në moshë të re dhe ngjashëm sikur Justin Bieber, Shawn Mendes e shumtë të tjerë – duke publikuar në YouTube versione të saj të këngëve të popullarizuara (që njihen si ‘cover’) – shkruan Vanity Fair.

Pos muzikës, ajo është shndërruar edhe në një yll stili duke zbukuruar ballinat e revistave të popullarizuara. Një prej tyre ka qenë edhe versioni britanik i Vogue. Ndërkaq, me postimin e fotografive nga evenimentet e ndryshme, në profilin e saj në Instagram ka arritur afro 26 milionë ndjekës.

https://www.instagram.com/p/Bq7tmdLh6mb/?utm_source=ig_embed

Krahas sukseseve të mëdha gjatë 12 muajve të shkuar, Dua është nominuar në dy kategori në për Grammy Awards: ‘Artistja e re më e mirë’ dhe ‘Kënga më e mirë e zhanrit Dance’ (për “Electricity”, bashkëpunimin me dyshen “Silk City” që përbëhet nga Diplo dhe Mark Ronson).

Në kategorinë për artisten e vitit, këngëtarja shqiptare është njëra prej gjashtë femrave të nominuara, krahas Bebe Rexhës, Jorja Smith, Chloe x Halle, H.E.R., Margo Price, Greta Van Fleet dhe këngëtari Luke Combs.

Po ashtu, tashmë është konfirmuar se Lipa do të jetë një prej performuesve në evenimentin e të dielës mbrëma në Staples Center në Los Angeles.

Në një intervistë për Vanity Fair, Dua ka folur për nominimet e saj, kë shpreson ta takojë në ceremoninë e Grammy Awards, si edhe për planet e të ardhmes dhe se çfarë duhet të presim nga albumi i saj i ri.

“Oh, Zot. Akoma më duket joreale. E dini çfarë? Për disa javë nuk kam mundur të besoja”, ka thënë 23-vjeçarja kur është pyetur se si ndihet pas nominimit për Grammy.

 “Si artiste britanike, kur të jepet një njohje e këtillë, jam shumë e gëzuar dhe shumë falënderuese për të. Nuk di si ta them me fjalë, por jam falënderuese për fansat e mi, ata që e dëgjojnë dhe e shpërndajnë muzikën time, dhe që po arrin te shumë njerëz, prandaj kam marrë dy nominime. Jam shumë e lumtur, e emocionuar dhe e entuziazmuar. Asnjëherë më parë nuk kam qenë si e nominuar në Grammy. Është një emocion krejt i ri. Kësaj radhe ndihem si pjesë e plotë e ceremonisë”.

“I njoh shumicën prej tyre (konkurrentët për çmimin e artistit të ri). I njoh të gjitha femrat në atë kategori. Është një dallim i madh nga vitet e kaluara, të shohësh kaq shumë femra të përfshira në Grammy. Dhe është gjë e mirë kur të jepet kjo mundësi dhe kjo njohje. Mendoj se është një vit i mirë për ndryshime dhe është bukur të jem pjesë e një viti të tillë”, ka shtuar më tej këngëtarja.

Gjatë intervistës, Dua ka thënë se për të ka qenë Pink këngëtarja që e ka bërë performancën më të mirë në Grammy, ndërsa të dielën mbrëma shpreson ta takojë Alicia Keys. “E dua atë (Alician). I kam kënduar këngët e saj kur kam qenë e vogël”, ka thënë 23-vjeçarja.

“E shndritshme. Elegante, pakëz dramatike – por, në të njëjtën kohë, mendoj se është klasike. Ndihem komode në atë veshje. Mendoj se kjo është më e rëndësishmja” – kështu e ka përshkruar Dua veshjen që ka zgjedhur për mbrëmjen e rëndësishme.

Këngëtarja ka thënë se është duke u përgatitur për një këngë të re këtë vit, mirëpo dëshiron që ta bëjë përzgjedhjen e duhur. “Dua të jem e sigurt se do të jetë një fillim i përsosur për albumin e dytë. Është akoma në fillim. Shpresoj t’ju sjell diçka këtë vit”, ka deklaruar ajo. /Telegrafi/KultPlus.com

Të ngjajshme