Legjenda e “Rolling Stones” fiton betejën me kancer për të dytën herë

27 Prill, 2021 - 4:59 pm

Ronnie Wood është shëruar nga sëmundja e kancerit.

Legjenda e rokut, thotë se atij i është bërë e qartë nga mjekët se ai e mundi kancerin për herë të dytë, shkruan CNN.

Kitaristi 73-vjeçar i Rolling Stones zbuloi se gjatë mbylljes nga koronavirusi, ishte diagnostikuar me karcinomë me qeliza të vogla, një kancer që prek zakonisht mushkëritë.

“Unë kam pasur kancer në dy mënyra të ndryshme tan”, tha Wood.

Është një formë më agresive e kancerit të mushkërive që përbën rreth 13% të rasteve të kancerit të mushkërive.

Wood tha për “The Sun” se pikturimi i gruas së tij Sally Humphreys, 43 vjeçe dhe binjakëve të tyre 4-vjeçarë, Gracie dhe Alice, e kishin ndihmuar atë në shërimin.

Ai shtoi se terapia e artit “e vetë-imponuar” e lejoi atë të “shprehej dhe të humbte”.

“Tani po kaloj shumë probleme, por gjatë gjithë rimëkëmbjes sime, ju duhet ta lini atë të shkojë”, tha ai. “Dhe kur ia dorëzoni rezultatin fuqisë suaj më të lartë, kjo është një gjë magjike”.

“Ajo që do të jetë do të jetë, nuk ka asnjë lidhje me mua. E tëra çfarë mund të bëj është të qëndroj pozitiv në qëndrimin tim, të jem i fortë dhe ta luftoj atë, dhe pjesa tjetër varet nga fuqia ime më e lartë”, u shpreh artisti.

Babai i gjashtë fëmijëve kishte zbuluar më parë se ai mori diagnozën e tij 2017 gjatë kontrollit rutinë pas “50 vjet pirje duhani pa ndalë”.

Wood vendosi të mos bënte kimioterapi nga frika se do të humbte flokët, por iu nënshtrua një operacioni pesë-orësh për të hequr një pjesë të mushkërive të tij. Në vitin 2018, ai konfirmoi se ishte pa kancer. / KultPlus.com

Të ngjajshme