Muzeu danez heq figurën prej dyllit të Michael Jacksonit

12 Shkurt, 2019 - 1:00 pm

Një ndër qendrat të vjetra tregtare në Danimarkë që në gjirin e vetë ka shumë figura prej dylli ka marrë një vendim interesant.

Menaxhementi ka vendosur që ta heq figurën e këngëtarit të ndjerë, Michael Jackson nga frika se mund të jetë ofenduese për klientët pasi artisti së fundi po akuzohet për ngacmime seksuale.

Charlotte Andersen, drejtoresha e marketingut në Redwood Center, një qendër tregtare në periferi të Kopenhagës, tha për TV2 se morën pesëmbëdhjetë ankesa për figurën e Jacksonit, kryesisht nga familjet me fëmijë.

Qendra ka njoftuar rreth organizimit të një ekspozite me figurat e dyllit të yjeve kryesore botërore, duke përfshirë Merilin Monroe dhe Julia Roberts.

Pas heqjes së figurës së këngëtarit që ndërroi jetë në vitin 2009 u vendos që të zëvendësohet me figurën e Brad Pittit.

Theksojmë se qendra tregtare me 75,500 metra katror u hapi në vitin 1966 dhe është ndër kryesore në Danimarkë.

Ndryshe, së fundi është shfaqur në ekranet e kinemave edhe një film dokumentar sa i përket keqtrajtimeve seksuale të Jacksonit. /Telegrafi/ KultPlus.com

Të ngjajshme