Pas akuzave për konsumim të drogës reagon EBU: Fituesi i Eurovisionit do të testohet për drogë

23 Maj, 2021 - 5:27 pm

Spekulime të shumta janë ngritur që nga nata e mbrëmshme kur njëri prej grupit përfaqësues të Italisë në Eurovision, po akuzohet se ka përdorur drogë.

Pas akuzave ishte vet anëtari i grupit Damiano David nga grupi “Måneskin”, i cili hodhi poshtë akuzat për përdorim droge kur u pyet në konferencë për media pas fitores së Eurovisionit.

“Unë nuk përdor drogë ju lutem mos e thuaj këtë, jo kokainës”, ishte përgjigjur mbrëmë këngëtari italian David në konferencën për media.

Po ashtu sot, ka lëshuar një deklaratë edhe vet Rrjeti i Transmetuesve Evropian (EBU), i cili organizon festivalin evropian, duke thënë se anëtarët e grupit do të testohen për përdorim të droge sapo të kthehen në shtëpi.

EBU ka përsëritur se grupi ka hedhur poshtë akuzat, ndërsa janë deklaruar të gatshëm t’i nënshtrohen testimit.

“Testi i drogës që përmend Måneskin, do të zhvillohet me të vërtetë pasi të kthehen në shtëpi. Ata do të testoheshin në momentin që do të ishte e mundur dhe me të vërtetë e kërkuan natën e kaluar, por EBU nuk mund të organizonte një provë të tillë”, thuhet në deklaratën e EBU-së, të cilët konfirmojnë se kanë gjetur gota të thyera pranë tavolinës, për çka ishin arsyetuar edhe vet grupi Måneskin.

Italia ka fituar mbrëmë festivalin e evropian, ndërsa festivali vitin e ardhshëm do të mbahet në Itali pas 30 viteve, pasi fitorja e fundit e italianëve në Eurovision ishte në vitin 1990. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme